پیوندهای اجتماعی

peikekhavarorg

مقالات پیک خاور

چه کسی از امپریالیست خواندن روسیه سود میبرد؟
بنظر میرسد اپورتونیسم چپ تلاش میکند با پنهان شدن در پشت  اتهام امپریالیست خواندن روسیه ، پیشروی امپریالیستهای اروپایی امریکایی را در حوزه جغرافیای امنیتی روسیه ندیده گرفته ، میدان نفوذ و حضور امپریالیسم  تا مرزهای روسیه را  بعنوان یک تهدید ژئواستراتژیک  و همچنین بازتولید فاشیزم توسط نئونازیهای اوکراین و کشورهای شرق و شمال اروپا را  پنهان کرده ،مشروع جلوه دهد»

برگرفته از وبنگاشت «کمونیست» ارگان حزب کمونیست بریتانیای کبیر(مارکسیست-لنینیست)، لینک در انتها .

ماجرای اوکراین سبب گردید تا به طرزی رو به رشد اپورتونیست های  خود کمونیست خوانده با اتهام امپریالیست بودن روسیه بتوانند  به  گروه ناتو بپیوندند و  از این رهگذر  "تجاوزات امپریالیستی روسیه" را محکوم کنند.
استدلال واهی انها مبنی بر اینکه روسیه یک کشور امپریالیستی است ، تنها برای ایجاد تردید و انفعال در بین توده ها استفاده می شود و به آنها این دروغ تروتسکیستی را می خوراند که هر دو طرف درگیری در اوکراین - ناتو و روسیه - «به اندازه یکدیگر بد هستند» و این جنگیست  اساساً مشابه جنگ جهانی اول بر سر  تقسیم  مسنعمرات . 
اخیرا در ویدیوی به نام The War in Ukraine Explained (توضیح جنگ اکراین)که میلیونها بازدید کننده داشته و مبانی تصمیم گیری بسیاری از نیروهای خود کمونیست پندار در مورد عملیات روسیه  قرار گرفت ، یک کاربر یوتیوپ به نام  بلشویک فنلاندی نکات معقول زیادی را در مورد ناتو در زمینه جنگ فعلی در اوکراین بیان می کند و به درستی به تشدید تحریکات ائتلاف امپریالیستی غربی با روسیه اشاره می کند. با این حال، این خط استدلال در تضاد مستقیم با موضعی است که او در قبال روسیه اتخاذ می کند. در رابطه با روسیه، او از «الحاق» کریمه و «تهاجم» آن به اوکراین به عنوان نشانه‌های تجاوز امپریالیستی صحبت می‌کند و نتیجه میگیرد که روسیه یک «قدرت امپریالیستی» است. توجیه او برای این ادعا این است که روسیه سرمایه داری است. او مدعی است که عملیات روسیه در اوکراین به «دلایل ژئواستراتژیک» - یعنی به نفع منافع انحصاری روسیه - آغاز شده است و روسیه می‌خواهد اوکراین را تصاحب کند تا بازارهایش را کنترل و  نیروی کارش را  استثمار کند. هیچ مدرکی برای تایید هیچ یک از این ادعاها ارائه نشده است.
در حمایت از این خط استدلال، بلشویک فنلاندی بینندگان  خود را به مواضع  خطرناک احزاب کمونیست رویزیونیست یونان (KKE) و سوئد (SKP) ارجاع می دهد. او به روایت بسیار متفاوت حزب کمونیست فدراسیون روسیه (CPRF)، که یک حزب تجدیدنظرطلب است اما خارج از حوزه نفوذ ناتو عمل می کند، اشاره نمی کند.
جالب است که  CPRF در انتخابات قانونگذاری روسیه در سال 2021، 19 درصد آرا را به دست آورد. برای کشوری که بلشویک فنلاندی ما مدعی است که "در سرکوب کمونیست ها، درست مانند نازی ها" گناهکار است، رقم بدی نیست. لازم به یاد آوریست که کمونیست ها در اوکراین هستند که از چندین سال پیش غیرقانونی بودند و از زمان کودتای میدان تاکنون تحت آزار و اذیت و تعقیب و منع فعالیت قرار دارند.
به عنوان مارکسیست-لنینیست، ما باید به این درک پایبند باشیم که یک کشور را تنها در صورتی می‌توان به عنوان امپریالیست طبقه‌بندی کرد که واقعاً تمام (و به نظر نمی‌رسد که فقط یک یا دو) از معیارهایی را که لنین با دقت در  قرن پیش طبقه بندی کرد دارا باشد
برای یک قدرت امپریالیستی، فقط درگیر شدن در تجارت بین المللی یا داشتن ظرفیت دفاعی معنادار کافی نیست. این تجارت نیست، بلکه اتکا به ابرسودهایی است که از طریق صادرات سرمایه توسط سرمایه‌داران انحصاری به دست می‌آید که نشان می‌دهد اقتصاد از مرحله پایین سرمایه‌داری به مرحله بالاتر و انحصاری (امپریالیسم) در حال حرکت است. و این یک قابلیت نظامی به خودی خود نیست که نیت تهاجمی را ثابت می کند، بلکه استفاده از آن نظامی است. (پایان این مقاله را برای تعریف کامل لنین از امپریالیسم ببینید.)
مقاله بسیار مفیدی توسط استنسفیلد اسمیت که برای ماهنامه ریویو در سال 2019 نوشته شده است با عنوان آیا روسیه امپریالیستی است؟ انتشار یافت.  اسمیت تحلیلی عالی و دقیق از این سوال انجام داد و با ارائه آمار و ارقام نشان داد که روسیه حتی یکی از پنج معیار ارائه شده توسط لنین را برآورده نمی کند.
برای کسانی که مایلند مطالعه جدی خود را در مورد این مسئله انجام دهند (در مقابل اینکه بخواهند از دیدگاهی ناآگاهانه با یک یا دو نقل قول انتخاب شده حمایت کنند)، امپریالیسم لنین: بالاترین مرحله سرمایه داری باید نقطه شروع اساسی آنها باشد.
هرکسی که بخواهد ادعای «امپریالیسم» این یا آن کشور را بدون ارائه یک مورد قانع کننده و نقطه به نقطه برای رسیدن به چنین نتیجه ای مطرح کند، باید به لااقل یک نفوذی قلمداد شود  که می خواهد در میان کارگران و زحمتکشان سردرگمی ایجاد کند و توانایی آنها را برای عمل در مخالفت با تجاوزات جنایتکارانه حاکمان ما از کار بیاندازد.
به عنوان یک قانون سرانگشتی، اگر کشوری خارج از ناتو مورد هدف کشورهای داخل ناتو قرار گیرد، می توانیم مطمئن باشیم که امپریالیستی نیست. و اگر کسی خود را با تامین کنندگان تروتسکیست اطلاعات نادرست امپریالیستی در مورد چنین مسئله مهمی همسو می بیند، احتمالاً زمان آن رسیده است که کمی جست و جو کند.
یادآوری: تعریف لنین از امپریالیسم
برای اینکه یک کشور امپریالیستی (سرمایه داری انحصاری) در نظر گرفته شود، باید پنج معیار زیر را داشته باشد:
1. تمرکز تولید و سرمایه به حدی رسیده است که انحصاراتی را ایجاد کرده است که نقش تعیین کننده ای در زندگی اقتصادی دارند [امروزه انحصارهای روسیه بر زندگی ما حاکم هستند؟].
2. ادغام سرمایه بانکی با سرمایه صنعتی و ایجاد یک الیگارشی مالی بر اساس این «سرمایه مالی» [ثروتمندترین سرمایه داران روسیه عمدتاً در صنعت درگیر هستند نه امور مالی؛ تنها یکی از 100 بانک برتر جهان روسی است، Sberbank دولتی.
3. صدور سرمایه به عنوان جایگزین و متمایز از صادرات کالا اهمیت استثنایی پیدا می کند [بزرگترین صادرات روسیه مواد خام است نه سرمایه. تراست های سرمایه مالی روسیه و انحصارات که از نیروی کار جهان استثمار می کنند و ثروت خود را به روسیه باز می گردند کجا هستند؟]؛
4. تشکیل انجمن‌های سرمایه‌داری انحصاری بین‌المللی که جهان را با یکدیگر تقسیم می‌کنند [البته چنین کارتل‌هایی وجود دارند، اما انحصارات روسیه را شامل نمی‌شوند].
5. تقسیم ارضی در قالب مستعمرات کل جهان ، بین بزرگترین قدرتهای سرمایه داری کامل شد [چنین تقسیمی واقعاً اتفاق افتاده است، اما روسیه طرف تقسیم نبوده و غنایم سلطه و جنگ امپریالیستی را درو نمی کند. در واقع، جنایت اصلی آن دفاع از کسانی است که در برابر حملات امپریالیستی (سوریه، شرق اوکراین) می جنگند و تلاش می کند تا قلمرو خود را عاری از سلطه و ابراستثمار امپریالیستی نگه دارد].
«