پیوندهای اجتماعی

peikekhavarorg

مقالات پیک خاور


احمد جبرئیل از همان ابتدا معتقد بود که مطلقاً نباید امیدی به حل مسئله فلسطین از طریق گفتگو با رژیم اشغالگر داشت و بلافاصله بعد از قرارداد اسلو از یاسر عرفات (الفتح) جدا شد. احمد جبرئیل بدرستی میدانست که مبارزه با رژیم اشغالگر فقط با ایجاد محور مقاومتی از دیگر خلق ها و دولت های انقلابی عرب و غیر عرب امکان پذیر است.

بدرود رفیق احمد جبرئیل
احمد جبرئیل مبارز نستوه و خستگی ناپذیر فلسطینی روز چهارشنبه شانزدهم تیرماه در بیمارستانی در دمشق پایتخت سوریه درگذشت.
احمد جبریل در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در شهر یازور در نزدیکی یافا در فلسطین به دنیا آمد و پس از اشغال صهيونيستى فلسطین بهمراه خانواده اش به سوریه رفت. پدر احمد جبرئیل فلسطینی و مادرش اهل سوریه بود.
احمد جبرئیل در سال ۱۹۶۷، همراه با جورج حبش، جبهه خلق برای آزادی فلسطین را تأسیس کردند که جورج حبش دبیرکلی آن را برعهده گرفت. یک سال بعد، جبرئیل از این تشکیلات جدا شد و تشکیلات دیگری به نام جبهه خلق برای آزادی فلسطین-فرماندهی کل را تشکیل داد و خود دبیرکل آن شد.
احمد جبرئیل از همان ابتدا معتقد بود که مطلقاً نباید امیدی به حل مسئله فلسطین از طریق گفتگو با رژیم اشغالگر داشت و بلافاصله بعد از قرارداد اسلو از یاسر عرفات (الفتح) جدا شد. احمد جبرئیل بدرستی میدانست که مبارزه با رژیم اشغالگر فقط با ایجاد محور مقاومتی از دیگر خلق ها و دولت های انقلابی عرب و غیر عرب امکان پذیر است. بهمین دلیل بلافاصله پس از انقلاب اسلامی ایران در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت، از حزب الله لبنان و سپس از انصارالله یمن دفاع کرد. جبهه خلق برای آزادی فلسطین-فرماندهی کل، در کنار ارتش سوریه در مقابل متجاوزین امپریالیست و پیاده نظامشان، داعش جنگید.
رژیم صهیونیستی وحشت عجیبی از احمد جبرئیل داشت. در ٢٠ می ۲۰۰۲، جهاد احمد جبرئیل پسر بزرگ احمد جبرئیل مورد حمله تروريستى رژیم صهیونیستی قرار گرفت و شهيد شد.
در سال ١٩٨٥ طبق توافقی که به "توافق جبرئیل" نام گرفت، هزار و صد و پنجاه فلسطین زندانی با سه سربازاسرائیلی معاوضه شدند. بعد ها بسیاری از همین زندانیان به رهبران محور مقاومت در فلسطین و منطقه تبدیل شدند.
احمد جبرئیل از رهبران برجسته مارکسیست لنینیست فلسطینی بود و همواره به آرمان فلسطین، عدالت اجتماعی و سوسیالیسم وفادار ماند. احمد جبرئیل معتقد بود که "آزادی فلسطین به تغییر موازنه قوا نیاز دارد و این تغییر در موازنه پس از پیروزی در سوریه و عراق حاصل خواهد شد." او همبستگی و ایحاد محور مقاومت را کلید تغيیر توازن نیرو در مقابل اسرائیل میدانست.
احمد جبرئیل مورد احترام همه نیرو های ضد امپریالیست بود. پس از درگذشت این مبارز خستگی ناپذیر سیل پيام های تسلیت از جانب آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران، حجت السلام رئیسی، رئیس مجلس و بسيارى دیگر سران جمهوری اسلامی سرازیر شد. همچنین رهبران حزب الله لبنان، انصارالله یمن، دولت سوریه و... در منطقه در گذشت ایشان را به خانواده و ملت قهرمان فلسطین تسلیت گفتند.
"پيك خاور" نیز ضايعه درگذشت احمد جبرائيل، بنيان گذار جبهه خلق براى آزادى فلسطين - فرماندهى كل را به خلق مبارز فلسطين، خانواده او، همرزمانش در داخل و خارج از فلسطين، بويژه رزمندگان محور مقاومت منطقه كه او نيز بخشى جدايي ناپذير از آن بود از صميم قلب تسليت مى گويد.
او سراسر زندگى پر بار خود را وقف مبارزه در راه رهايى مردم فلسطين از اشغال صهيونيستى و متحدين امپرياليستى اش كرد. ياد و نامش گرامى و راهش پر رهرو باد.
پیک خاور
هجدهم تیر ماه 1400